Miasto
Opis
W 2015 roku Katowice świętowały 150. rocznicę nadania praw miejskich. Książka Miasto powstała w kontekście tego jubileuszu. Jest rozpisaną na wiele głosów i rozpiętą w czasie opowieścią. Wyjątkowym, wizualnym przewodnikiem po historii miejsca, nostalgicznym i przepełnionym tęsknotą za tym co bezpowrotnie przemija, czasem ironicznym, krytycznym i zdystansowanym, a czasem pełnym empatii i życzliwości.
Portret miasta wyłania się z archiwalnych i współczesnych fotografii, filmów i obrazów. Kontrastują ze sobą i uzupełniają się jednocześnie perspektywy artystów „stąd”, przybyszy, którzy zostali na dłużej oraz chwilowych gości, realizujących zlecenia ówczesnych władz regionu.
Redaktor, Marek Zieliński, pisze o koncepcji projektu tak: Katowice to miasto, które powstało nie w przestrzeniach iluzji czasu, lecz w momencie gdy czas się zatrzymał w wyniku zderzenia kamienia i metalu, w przeraźliwym huku i zgrzycie, ogłaszającym powstanie miasta z wyroku i woli pieniądza. To on stworzył rytm nowo powstającego miasta, wyznaczył jego horyzonty i panoramę nowo powstających fasad, nakreślał rytm powstających i zarazem znikających ulic, jednocześnie nadał mu barwę nieprzeniknionej szarości wymieszanej z czerwienią wypalonej cegły. Proces rozrastania się miasta i jego amorficzności, to równocześnie proces przypisania miastu nowych, lecz ciągle zmieniających się funkcji społecznych i kulturalnych, zgodnie z dyrektywami, które niosły następujące błyskawicznie po sobie lata oraz dekady. Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie odmierzyć i naszkicować przebiegu wielopoziomowej i zmiennej skali czasu w mieście oraz wynikających z tego konsekwencji, gdyż Katowice to również, być może nade wszystko, miasto podziemne, w którym wiele cennych i ważnych zdarzeń tętniło skrywanych gdzieś poza widzialną panoramą. Prawda wyłania się ze szczelin, rys i pęknięć, z narodzin i śmierci.
W książce znajdziecie prace takich artystów jak Macieja Bieniasza, Antoniego Halora, Waldemara Jamy, katowicką fotografię międzywojenną, Bronisława W. Linkego, Macieja Nawrota, Zofii Rydet, Erwina Sówki, Andrzeja Tobisa, Karola Wieczorka. Oprócz materiału ilustracyjnego książka zawiera teksty historyków i krytyków sztuki, m.in. prof. Irmy Koziny, Adama Soboty, Marka Zielińskiego, Marty Lisok.
Książka jest pięknie wydana. W 56. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Książki Roku 2015 otrzymała wyróżnienie.
Publikacja jest pokłosiem wystawy „Obrazy miasta” przygotowanej według koncepcji kuratorskiej Marka Zielińskiego.
Spis treści
Marek Zieliński Obrazy miasta
Agnieszka Hoenszer Początki fotografii w Katowicach
Adam Sobota Zapisy Zofii Rydet
Artyści w konfrontacji z katowicką homotopią typu miasto
Agnieszka Hoenszer Ruchome obrazy
Adam Sobota Waldemar Jama: Figuracje
Marta Lisok Zepsute byty — o rzeczach, którym się nie udało
Marta Lisok Miasto, które nie należy do nikogo
Andrzej Urbanowicz
Ilustracje
Marek Zieliński Galeria BWA
Dokumentacja fotograficzna wystawy Obrazy miasta
Biogramy
Spis ilustracji
wydawcy: Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice Miasto Ogrodów — Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
redakcja: Marek Zieliński
rok wydania: 2015
format: 170 × 270 mm
144 strony
nakład: 300 sztuk
oprawa: twarda
reprodukcje duotone, kolorowe
język polski
projekt graficzny i skład: Kasia Goczoł
ISBN 978-83-88254-84-0