Pewna Finlandia
Opis
„(…) Inicjator wystawy Pewna Finlandia, fiński malarz mieszkający w Brukseli, Mikko Paakkola, wspomina, że dwa elementy stanowiły impuls i punkt wyjścia dla realizacji wystawy. Po pierwsze wysoka jakość wszystkich prac, jakie znalazły się na wystawie symbolistów, świadcząca o tym, że artyści ci byli świadomi ekspresyjnych możliwości materiałów, jakimi dysponowali i że po mistrzowsku te możliwości opanowali. Drugim elementem, w istocie ważniejszym, była ich odrębność, bezinteresowna i wielowartościowa droga ich sztuki. W praktyce owa odrębność narodziła się z faktu, że 7 artystów z wystawy symbolistów nie próbowało w żaden sposób umieścić swej sztuki w głównym nurcie swojej epoki − modernizmie − mimo iż będąc mistrzami w swojej dziedzinie, mogliby tego dokonać z powodzeniem. Przeciwnie, poszukiwali ram znaczeniowych najistotniejszych dla sztuki w swoim świecie wewnętrznym, we własnej kulturze i w otaczającym środowisku. Z europejskiego, ogólnego punktu widzenia przywiązanie do odrębności, polegające na ograniczaniu się do własnego języka, kultury i geografii, można by łatwo tłumaczyć jako poddanie się, uległość. Tymczasem można to zjawisko postrzegać także jako ważne i zupełnie wyjątkowe w stosunku do głównego nurtu sztuki roku 1900. Przedmioty i tematy, jakie w swoich dziełach drążyli i przedstawiali fińscy symboliści sto lat temu, miały bardzo niewielki wpływ na powstanie obecnej wystawy Pewna Finlandia. Natomiast bardzo istotna była w tym względzie słuszna obserwacja, że prace wielu fińskich artystów wciąż odbiegają od trandów międzynarodowych, będąc zarazem bardzo mocno osadzone w lokalnej tradycji. Chcąc nie chcąc artyści ci rzucają bardzo pozytywne światło na koncepcję lokalności. (…)”
Powołany przez kuratorów zestaw prac „Pewnej Finlandii” tworzy fragmentaryczny i nastrojowy obraz warunków społecznych i ekologii Finlandii. Czterojęzyczny katalog „Pewna Finlandia” jest pokłosiem wystawy zorganizowanej przez Atelier 34zero Muzeum z Brukseli i prezentuje aktualną sztukę fińską — obiekty, instalacje, rzeźby.
Artyści, którzy wzięli udział w wystawie:
Jussi Heikkilä, Timo Heino, Pekka Jylhä, Kaarina Kaikkonen, Kaija Kiuru, Kaisu Koivisto, Elina Lind, Eero Markuksela, Reima Nurmikko, Jaakko Pernu, Anni Rapinoja, Anu Tuominen.
Spis treści
Mikko Paakkola, Henri van de Leemput, Wodek Pewna Finlandia
Esa Sironen Las a mentalność Finów
Jussi Heikkilä Maskonur zwyczajny
Timo Heino
Pekka Jylhä
Otso Kantokorpi Natura i kultura
Kaarina Kaikkonen
Kaija Kiuru
Kaisu Koivisto
Elina Lind
Eero Markuksela -Kontekst prac Legendy
Eero Markuksela Tango
Reima Nurmikko Pewna inteligentna osoba powiedziała kiedyś, iż człowiek jest zwierzęciem obdarowanym rozumem
Jaako Pernu Drewniana granica
Anni Rapinoja
Anu Tuominen
Timo Valjakka Potomkowie rannego anioła
rok wydania: 2007
format: 23 × 29 cm
objętość: 144 strony
nakład: 1800 sztuk
oprawa: miękka ze skrzydełkami
reprodukcje kolorowe
j. polski/angielski/fiński/francuski
projekt graficzny i skład: Katarzyna Goczoł, Ewa Prażmowska-Bekiersz
wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej BWA
współwydawca: Atelier 340 Muzeum
ISBN 83-88254-44-8; 978-83-88254-44-4